חיפוש

דבר הגינה 16/12/18

שלום לכולם!

קצב הצימוח בגינה מאט יותר ויותר, ומעיד על כך שהחורף ממש כאן. צמחי העלים שאותם נהגנו לקצור (בשפע) אחת לשבועיים, יורדים לתדירות של אחת לשלושה-ארבעה שבועות, והיבול דליל יותר. בין אלו נמנים הכוסברה, פטרוזיליה, עלעלים, מנגולד, קייל, שמיר ועירית. בצמחים אלו רואים את ההאטה לפי תדירות הקציר, אך הדבר נכון גם לגבי כל שאר הירקות, שפשוט מורידים הילוך ומשך הזמן עד להבשלתם מתארך מאוד.

דבר זה כבר מוכר לנו מחורפים קודמים, כשהימים קצרים והטמפ' נמוכות. החורף של אשתקד היה שונה מבחינה זו, שכן הוא היה חם יחסית והצמחים המשיכו לצמוח כמעט כרגיל גם בשיא החורף. אנו נהננו מכך מבחינת היבולים במהלך החורף ותחילת האביב, אך סבלנו מכך במשך האביב והקיץ. אירועי קור חזקים במהלך החורף מחלישים מאוד את אוכלוסיות המזיקים, כך שעם בוא האביב לוקח להן זמן להרים את הראש. בשנה שעברה לא היו אירועי קור כאלו, ולכן עם פרוץ האביב פרצו גם מזיקים רבים במסיבת גן. הדבר בא לידי ביטוי בכך שיבולי הקיץ היו פחות חיוניים ופחות מניבים. ובכלל יש משהו בחורף טוב שמביא לחיוניות גדולה בעקבותיו. מעבר לכך הקור של החורף דרוש לפריחה וחנטה (הפיכת הפרח לפרי) בעצים נשירים. בזיתים, שאמנם אינם נשירים, בשנה האחרונה היו יבולים קטנים במיוחד. גם דבר זה יכול להיות קשור לחורף החם של 2017-18. אין ספק שלכל שלב במחזור העונות יש את תפקידו החיוני לשמירה על מערכת מאוזנת. שינויים הדרגתיים וארוכי טווח מאפשרים איזון תוך כדי, אך כאלו נקודתיים וחזקים מביאים לטלטלה סביבם.

אז לסיכום, למרות ההאטה בקצב גדילת הירקות, אנו מברכים על כך שהחורף קר ובמועדו!


בשבוע הקודם, וגם בזה הקרוב, חלק גדול מבין הלימונים, התפוזים והקלמנטינות שאנו שולחים מגיע מהבוסתן שבגינת האלונים, ואנו גאים ושמחים על היבולים הראשונים והטעימים הללו!


מאחלים לכם שבוע נעים,

אלה, ירדן וצוות סלסילה

28 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

דבר הגינה 23/5/21

שלום לכולם! אנו שמחים לספר לכם שגינת הקיץ שבחלקת הבית מתפתחת יפה, וממש בקרוב נשלח לכם הזמנה רישמית לביקור במשק! בינתיים נשמח לשמוע מכם אילו זמנים יותר מתאימים לכם- אמצע שבוע אחה"צ/יום שישי בבוקר? בינת

דבר הגינה 9/5/21

שלום עליכם, מזג האוויר חם ויבש ושתילים צעירים רבים נמצאים בערוגות ובמשתלה. בכל שנה, עם סיום החורף, לוקח לנו כמה רגעים להכנס לתודעת 'להקפיד שכל הצמחים מקבלים מספיק מים'. כמו כן יש הרבה פיצוצים במערכת ה