חיפוש

דבר הגינה 23/2/20

שלום לכולם!

שוב פעם גשום וקר, אווירה חורפית עם נגיעות של אביב. בשטחי הבר יש המון רקפות וגם לא מעט כלניות. כך שעל רקע הירוק החזק יש מלא נקודות צבע ורודות ואדומות. גם הצהובים מתחילים להופיע במקומות מסוימים, מרמזים לנו שהאביב קרב ובא.

רבים מהעצים שעומדים בשלכת נמצאים בתחילת לבלוב או רגע לפני- פקעיהם תפוחים וכמעט מתפקעים, כפי ששמם מעיד עליהם. נראה שהכל מלא באנרגיית חיים שרובה עדיין עצורה בפנים, ותכף תתפרץ החוצה. זהו הזמן החביב עלי מכל, רגע לפני הפריצה האביבית, כשהטבע עדיין מאופק ומסתורי, מגלה טפח ומכסה טפחיים.


בגינת הירק העניינים מתנהלים על מי מנוחות- זריעות, שתילות ועישובים בעיקר. אם מזג האוויר מאפשר, אנו מבצעים מעט עיבודי קרקע להכנת ערוגות נוספות לגידול.

אנו עוקבים בדריכות אחר הטמפ' בבוסתן חורשן, שם שתולים עצי האבוקדו, האנונה, הגויבה והליצ'י. עצי האבוקדו רגישים במיוחד לקור, אך עד כה לא היו טמפ' נמוכות באופן קיצוני השנה. חלק מעצי האבוקדו גדלים יפה ונראים טוב וחלק פחות. עצי האנונה מרגישים טוב וכך גם הגויבה.


בכל שנה בעונה זו, בזמן שהעשב צומח ופרחי הבר פורחים, מתחילה גם עונת הריסוסים. הדבר מפתיע ומצער אותי כל פעם מחדש, שכן כמו הרבה פעולות, גם פעולה זו נובעת מתוך בורות והרגל. לעשבייה יש חשיבות גדולה לשמירה על בריאות המטע ובריאות הקרקע. וזאת בלי לדבר בכלל על רעילותם של חומרי ההדברה לאדם ולסביבה. הצמחייה שומרת את הקרקע לחה ומוצלת ובכך מונעת עליית טמפ' דרמטית בבוא האביב, כשהימים מתארכים והשמש זורחת. בנוסף היא מונעת סחף קרקע, שזוהי בעיה גדולה בחלקות חקלאיות רגילות- הקרקע נסחפת עם מי הגשמים והולכת ומתמעטת. שורשי העשבים מייצבים את הקרקע ומונעים את סחיפתה. כמו כן, עשבייה מגוונת מאפשרת קיום של מגוון ביולוגי גדול שחשוב לשמירת האיזון הביולוגי במטע. הריסוס בחומרי הדברת עשבים יעיל בעיקר כנגד העשבים העדינים, שאותם היה עדיף לטפח, ואינו יעיל כנגד העשבים העקשניים והטורדניים, שאותם היינו מעדיפים להחליש. כך נוצרת למעשה סלקציה לטובת העשבים הפחות רצויים, שהינם עמידים בפני הריסוסים.

ישנן עבודות מחקר שבאות לחקור את הנושא מנקודת מבט זו, ויש כבר משקים שמשנים גישה בתחום. אך עדיין הרוב המוחלט רואה בעשבייה פגע רע שצריך להיפטר ממנו בכל דרך. למרבה הצער זו גם הגישה בשטחים הציבוריים ובמוסדות החינוך.

אך יש מקום לקוות שהדבר ישתנה, וכמובן שתמיכה בחקלאות האורגנית היא צעד אחד בדרך!

התמונות למטה צולמו בחלקת זיתים שלנו ובחלקת רימונים הסמוכה לה. ועל זה נאמר- תמונה אחת שווה אלף מילים, שתי תמונות אלפיים!


מאחלים לכם שבוע נעים,

אלה, ירדן וצוות סלסילה17 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

דבר הגינה 23/5/21

שלום לכולם! אנו שמחים לספר לכם שגינת הקיץ שבחלקת הבית מתפתחת יפה, וממש בקרוב נשלח לכם הזמנה רישמית לביקור במשק! בינתיים נשמח לשמוע מכם אילו זמנים יותר מתאימים לכם- אמצע שבוע אחה"צ/יום שישי בבוקר? בינת

דבר הגינה 9/5/21

שלום עליכם, מזג האוויר חם ויבש ושתילים צעירים רבים נמצאים בערוגות ובמשתלה. בכל שנה, עם סיום החורף, לוקח לנו כמה רגעים להכנס לתודעת 'להקפיד שכל הצמחים מקבלים מספיק מים'. כמו כן יש הרבה פיצוצים במערכת ה