חיפוש

דבר הגינה 29/11/20

שלום לכולם!

חגיגת הירוקים נמשכת ואף מתעצמת, והסלסילה הולכת להיות ירוקה ורעננה במיוחד השבוע! יש בכך משום פיצוי על התקופה הארוכה שבה לא היו לנו ירוקים כמעט בכלל, אנו מקווים שהצטבר לכם תאבון רב לעלים...

בשבוע שעבר הגיע אלינו עובד נוסף מתאילנד הרחוקה ושמו יינג. הוא מצטרף אל צוות סלסילה שבו נמצאים כרגע- פאי, על, אלה וירדן, ובימי רביעי גם עמר, הדס ורינת. אנו מאחלים לו נחיתה רכה ושהות נעימה ומשתלמת בארץ ישראל.

הגשם הרב שירד נספג היטב בקרקע הצמאה, וכעת היא מתכסה במרבד ירוק ורענן. בחלקות שזרענו בהן גידולי 'זבל ירוק' הוא כבר מתחיל לנבוט.

החורף מביא איתו גשמי ברכה אך גם שטפונות הגורמים לנזקים מרובים. המונח המקובל בנושא זה הוא 'נגר עילי'- כלומר מים אשר ניגרים על פני הקרקע (להבדיל ממים שמחלחלים פנימה). נגר עילי הוא זה שגורם לשטפונות וגם לסחף קרקע ולגריעתה. לתופעות טבעיות אלו יש כמה גורמים שאינם 'טבעיים', אלא נגרמים ע"י האדם ומחמירים אותן. אחד הגורמים המרכזיים מצוי בחקלאות הקונבנציונלית שמותירה את האדמה חשופה לחלוטין. אדמה חשופה הינה פחות מחלחלת וגם פחות יציבה ולכן יש בה יותר נגר עילי והיא יותר נוטה להסחף. השארת כיסוי צמחי בחלקות החקלאיות (עשבי בר או גידולי כיסוי) תורמת לחלחול המים בקרקע ולמניעת סחף קרקע. הדבר כמובן נכון גם לגבי שטחים ציבוריים פתוחים וגינות פרטיות. להלן קישור למצגת המסבירה נושא זה ביתר פירוט, הנכם מוזמנים לעיין.

אצלנו כמובן הכל ירוק (לפעמים ירוק מידי...) וכשם שזה נעים לעין וללב כך ברור לנו שזה גם הדבר הנכון לאדמה.

מאחלים לכם שבוע נעים,

אלה, ירדן וצוות סלסילה27 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

דבר הגינה 4/4/21

בוקר טוב וסוף חג שמח! מקווים שהחג עבר עליכם בנעימים ושאתם נהנים מהאביב הקריר והפורח! מזג אוויר אביבי-חורפי שכזה טוב לגידולי החורף האחרונים ולא טוב לגידולי הקיץ הראשונים... מה שבטוח זה שהוא נותן ארכה ל

054-6663193

מושב עמיקם

ירדן ואלה שחף

סלסילה ירקות אורגניים