חיפוש

דבר הגינה 5/1/20

שלום ובוקר טוב לכולם!

אח איזה חורף! לא פשוט להתנהל בשדה בין הטיפות הרבות שיורדות עלינו משמיים... באופן טבעי אנו מתכנסים פנימה, ומחפשים תעסוקה מוגנת מהגשם ככל האפשר.

בהתאם לכך, לא קורה הרבה בערוגות הירק. אנו מעשבים פה ושם, שותלים וזורעים בהפוגות, ומשתדלים לכסות את הצמחים כשיש חשש לברד, ולפתוח את הרשתות כשיש סיכוי לשמש!

בשעה טובה אנו מכשירים חלקה חדשה לגידול ירקות ממש בפאתי המושב, לא רחוק מהמשק. זו חלקה שהיתה נטושה במשך מספר שנים ועל כן טובה לגידול אורגני. בשבילנו חלקה קרובה לבית זה דבר נח, ואנו מאמינים שזה גם טוב לתושבי המושב- פחות ריסוסים רעילים בקרבת הבתים.

בחקלאות האורגנית כפי שאנו רואים אותה, ישנה חשיבות גדולה לכך שיהיה לנו מרחב תמרון בין החלקות השונות. דבר זה מאפשר לנו לבחור לכל גידול את המקום המתאים ביותר מבחינת מחזור הזרעים ועונות השנה. באופן כללי רצוי להמנע מלגדל את אותו הגידול ברצף באותו מקום, במקרים מסוימים הדבר נכון גם לגידולים שונים מאותה המשפחה. בנוסף, חלקת הבית למשל, נוטה להיות מוצפת בעונת החורף ועל כן אי אפשר לגדל בה בעונה זו. יתר על כן, ישנה חשיבות למתן מנוחה לאדמה מידי כמה מחזורי גידול. אפשר להגדיל ולעשות ולזרוע צמחייה כ'זבל ירוק' שנועד לטייב את האדמה ולשפר/לשמר את פוריותה. לכל הדברים האלו צריך שיהיה מספיק חלקות כדי לאפשר את התמרון ביניהן.

בחלקת הזיתים שלנו אנו מבצעים דילול של העצים. העצים נשתלו צפוף מידי וכעת עלינו לדלל אותם כדי לאפשר חדירה טובה יותר של אוויר ואור, מה שאמור להיטיב עם בריאות הצמח וגם עם היבולים. על כן אנו מורידים כל עץ שלישי (פחות או יותר).


בימים גשומים אלו קשה לנו להעריך את היבולים לשבוע הקרוב. אנו עושים במיטב יכולנו, אנא היו פתוחים לשינויים קלים...

לסיום, נזכיר לכם שיש לנו שפע של שורש כורכום מאיכות מעולה. שורש הכורכום טוב לתיבול וגם לחליטות, והוא ידוע כבעל סגולות בריאותיות רבות.

נשמח מאוד לקבל מכם הצעות למתכוני הבית שלכם שנוכל לשתף את כל חברי הסלסילה, אנא שתפו אותנו!

מאחלים לכם המשך חורף נעים,

אלה, ירדן וצוות סלסילה

32 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

דבר הגינה 23/5/21

שלום לכולם! אנו שמחים לספר לכם שגינת הקיץ שבחלקת הבית מתפתחת יפה, וממש בקרוב נשלח לכם הזמנה רישמית לביקור במשק! בינתיים נשמח לשמוע מכם אילו זמנים יותר מתאימים לכם- אמצע שבוע אחה"צ/יום שישי בבוקר? בינת

דבר הגינה 9/5/21

שלום עליכם, מזג האוויר חם ויבש ושתילים צעירים רבים נמצאים בערוגות ובמשתלה. בכל שנה, עם סיום החורף, לוקח לנו כמה רגעים להכנס לתודעת 'להקפיד שכל הצמחים מקבלים מספיק מים'. כמו כן יש הרבה פיצוצים במערכת ה